Oprava motocyklu Yamaha YZ125
Oprava starého motocyklu?
Možná máte ve své garáži starší motokrosový nebo endurový stroj, co buď nefunguje vůbec nebo ne tak, aby vám dělal radost.
Byl jsem ve stejné situaci. Ve skladu se krčila motokrosová stopětadvacítka, kterou jsme v roce 1998 prodali novou Petru Vorlíčkovi, našemu nynějšímu špičkovému jezdci supermoto. Tehdy si ji koupil na trénink. Ve stejném roce, když „přezbrojoval“ na čtyřtakty, jsme ji odkoupili zpět. Od té doby jsme se na mašině různě střídali při našich hobby akcích. Poslední dva roky však jezdila zřídka, nebyl výkon, pérování také nepracovalo podle našich představ - chtělo to změnu.
Rozhodoval jsem mezi koupí nového motocyklu nebo opravou našeho starého. Nový by stál hodně peněz a pro občasné radovánky v terénu by byl nevyužitý. Rozhodl jsem se stařenku omladit z části také proto, že mě velmi zajímala možnost zvětšení objem motoru na téměř 150 ccm.
Válec Athena pro zvětšení objemu motoru
Pro tento účel jsem použil sadu válce dodávanou firmou Athena. Dostal jsem se nejen na objem 144 ccm, ale nový válec navíc pracuje s vyšším množstvím chladící kapaliny a díky speciálnímu pracovnímu povrchu se ještě prodlužuje jeho životnost. V balení sady jsou všechny potřebné díly včetně těsnění, o-kroužků a prvků výfukové přívěry, není třeba shánět žádné další součástky.
Ještě před vlastní montáží válce Athena jsem prohlédl převodovku a vyměnil poškozená ozubená kola, ložiska a řadící vidličky. Preventivně jsem namontoval novou ojnici. Použil jsem ojniční set firmy Aoki.
Špatný stav hlavních ložisek na klikovém hřídeli spolu s gufery si vyžádal jejich výměnu. Jsou dodávána v sadě firmou All Balls.
Spojka, zapalování, ovládání přívěry a vodní čerpadlo zůstalo původní. Zbývalo ještě vyčistit výfuk a přizpůsobit ho novému válci.
Oprava a nastavení podvozku
Protože ani podvozek nebyl v nejlepší kondici, bylo nutné provést jeho opravu.
Ze svého předchozího motocyklu – Yamaha YZ125 ´06, jsem měl velmi dobré zkušenosti s nastavením podvozku od firmy K-Tech. Nebyl tedy důvod hledat jinde. Před odesláním zadního tlumiče a přední vidlice jsem do dotazníku od dodavatele vepsal údaje o své váze, jízdním stylu a typu stroje.
Po necelých 14 dnech, vzhledem ke stáří motocyklu bylo třeba některé komponenty objednávat, jsem dostal celkově repasované pérování s nastavením na mou hmotnost a jízdní styl. Na celém podvozku byla vyměněna kluzná pouzdra, gufera, olej, sada planžet a na zadním tluičmi ještě pružina.
Na mně zbyla výměna ložisek v kyvné vidlici, přepákování, v obou uložení zadního tlumiče a v krku řízení. Všechna ložiska a jejich těsnění dodává v úhledném balení firma All Balls.
Oprava brzd
Aby bylo možné rozjetý stroj také účinně zpomalit, musí mít v bezvadném stavu obě brzdy.
brzdový kotouč firmy NG, nové brzdové destičky české značky Goldfren, sadu gumiček Tourmax a brzdovou kapalinu dodala firma Bel Ray.
Přední brzda byla v lepším stavu. Vyžádala si pouze sadu gumiček Tourmax a novou brzdovou hadici od firmy Venhill. Kromě toho, že je hadice krásně modrá, má tuhý pancéřový oplet, jenž jí propůjčuje vysokou tuhost. Při brždění tak mám velmi dobrou zpětnou vazbu od předního kola a vím tedy kolik brzdím.
Plasty pro YZ125
Poslední část mého zájmu byly plasty.
Původní modrý Yamaha oblek nesl stopy těžkého života v terénu. Nahradil jsem ho novým, ušitým firmou Ufo. Pro optické vylehčení motocyklu jsem zvolil alternativní bílou barvu
modro-černé rukojeti Motion Stuff.
Nezapomněl jsem ani na počítadlo motohodin. To mé nese logo firmy GET a má hned dvě výhody. Stačí ho jednoduše přilepit oboustrannou lepící páskou někam na rám. Nepotřebuje žádnou další elektroinstalaci, protože snímá vibrace od motoru. Jeho druhou výhodu vidím ve vybavení jakýmsi denním počítačem motočasu. Měřič má jednoduše dva údaje, z toho jeden je vynulovatelný.
Zpátky na motorádce